Trabzon Pergole (Tente) Sistemleri

Trabzon Pergole (Tente) Sistemleri

Modern pergole modellerini bahçelerde, kafelerde, restoranlarda ve daha pek çok yerde görüyoruz. Farklı kullanım alanı olan pergoleler çeşitli amaçlar için kullanılıyor. Modern pergoleler sosyalleşeceğin, dinleneceğin ve eğleneceğin yeni bir yaşam alanı oluşturmak için harika. Pergoleni pek çok farklı şekilde dizayn edebilirsin. Orijinal dekorasyon fikirleriyle pergolende kendini yansıtabilirsin. Bu yazımızda senin için modern pergolenin (tente) ne olduğunu  anlattık, çeşitli modern pergole modellerini derledik ve ilham verici pergole dizaynı fikirleri verdik. 


Pergole (Tente) Nedir?

Pergole nedir sorusuna geçmeden önce bu kelimeye etimolojik açıdan bakalım. Pergole kelimesinin kökeni Latince’de saçak anlamına gelen pergule kelimesinden geliyor. İsminin de gösterdiği gibi pergoleler üstü kapalı bir oturma alanı yaratarak kışın yağmurdan, yazın güneşten koruma sağlayan yapılardır diyebiliriz. Bununla birlikte pergolelerin üstünün tamamen kapalı olması gerekmez. Üst taraf açık bırakılabilir ya da açılır kapanır bir sistem kurulabilir. Pergoleler tek başına durabileceği gibi balkona ya da evin duvarına yaslı şekilde de inşa edilebilir. Pergolenin inşa edileceği malzeme ve modeli kurulacağı alanın iklimine göre ve kullanım amacına göre değişiklik gösterir. 

 

Pergole (Tente) Nerede, Ne Amaçla Kullanılır?

Pergolelerin kullanım alanı hava koşullarından korumakla sınırlı değil. Modern pergoleler estetik görünüşleriyle bahçe, balkon dekorasyonunda karşımıza çıkıyor. Örneğin modern pergoleler sana sevdiklerinle sosyalleşebileceğin, hobilerini icra edebileceğin veya yaz akşamları gökyüzünü seyredebileceğin bir alan yaratıyor. Pergoleler kafelerde güzel bir ambiyansa sahip oturma alanı görevi de görebilir. Üstelik açılır kapanır sisteme sahip pergoleler her mevsim yemek yenecek, kahve içilecek bir alan oluşturur. Kısacası yaratıcılığını kullanarak pergoleni hem bir keyif yeri hem de işlevsel bir alan haline getirebilirsin.  

 

Bahçe Pergole Modelleri

Pergolelerin en çok kullanıldığı yer bahçeler. Yazın gölgelik alanda oturabilir, kışın ise yağmurdan korunabilirsin. Pergoleni koltuk, sandalye ve ışıklandırmalarla zenginleştirebilirsin. Örneğin pergolenin tavanından led ışıklar sarkıtabilirsin. Pergolenin kenarlarına kanca yardımıyla renkli saksılar asmak da hoş bir fikir. Pergolende bohem bir dekorasyon stili yakalamak istiyorsan da canlı ve göz alıcı renkler seçmelisin. 


Ahşap Pergole (Tente) Modelleri

Ahşap tenteler doğal görünümüyle bahçeni güzelleştirecektir. Ahşap pergoleni ahşap mobilyalarla zenginleştirebilirsin. Örneğin pergolenin altına yerleştireceğin ahşap masa, sandalye, yemek masasıyla ortamı sıcak bir hale getirebilirsin. 

 

Alüminyum Pergole Modelleri

Alüminyum pergoleler  teknolojik ve uzun ömürlü olmalarıyla öne çıkıyor. Alüminyum pergolen açılır kapanır sisteme sahipse yılın her mevsimi pergolende vakit geçirebilir ve temizliğini kolayca yapabilirsin. Üstelik çeşitli renk ve ışık tasarımlarıyla kendi  alüminyum pergoleni yaratabilirsin.


Demir Pergole Modelleri

Demir pergolenin içine salıncak yerleştirerek keyif köşeni güzelleştirebilirsin. Salıncağını tentenin üst kısmındaki demirlere asabilirsin. Asılı sepetlerle pergoleni sevimli hale getirebilirsin veya askılı keyif sandalyesiyle rahat ve salaş bir atmosfer yaratabilirsin. 

Bunun yanı sıra demir pergoleni endüstriyel tasarıma uygun dizayn edebilirsin. Siyah ve grinin tonlarını mobilya ve aksesuarlarda kullanabilirsin.


Balkon Pergole Modelleri

Balkon pergolende loş ışıklar ve mumlar kullanarak romantik bir ortam yaratabilirsin. İstersen de renkli ışıklar kullanarak enerjik bir atmosfer yakalayabilirsin. Küçük saksılarında yetiştireceğin bitkilerle yeşilin huzurunu balkonuna taşıyabilirsin. Örneğin balkon kenarından sarkan asmalar, küçük bir kaktüs ve fesleğen balkonunu anında ferah bir hale getirecektir.
 

İlgili Resimler

Öne Çıkarılanlar

Cam balkon sistemleri evlerin ya da çeşitli mekanların dışa açılan bir pen

Modern pergole modellerini bahçelerde, kafelerde, restoranlarda ve daha pek &cced

PVC Kapı Sistemleri estetik, şık, dayanıklı ve emniyetli yapısıyla farklı seçenek